انواع گلدان مناسب پذیرایی را بشناسید

فهرست مطالب

گلدان مناسب پذیرایی
گلدان مناسب پذیرایی

فهرست مطالب

هر منزلی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و در بین این بخش‌ها، پذیرایی به عنوان اصلی‌ترین بخش و درواقع، قلب منزل به شمار می‌رود؛ به همین دلیل، تمامی مردم سعی بر این دارند تا اتاق پذیرایی خانه خود را به بهترین شکل ممکن، تزئین کنند. برای تزئین پذیرایی از وسایل مختلفی از جمله مبلمان، پرده، میز، تابلو و … استفاده می‌شود، ولی روی بحث امروز من با شما، استفاده از یک گلدان می‌باشد؛ در اکثر مواقع، جزئیات کوچکی مانند گلدان‌ها هستند که بیشترین تأثیر را می‌گذارند، پس انتخاب یک گلدان مناسب پذیرایی این پتانسیل را دارد که این فضا را تا حد زیادی، زیبا سازد.

در انتخاب یک گلدان برای پذیرایی باید نهایت دقت را به خرج دهید، چرا که یک گلدان مناسب پذیرایی می‌تواند یک اتاق نشیمن ساده و بی‌روح را به فضایی دلنشین تبدیل کند؛ پس در انتخاب وسایل تزئیناتی مختلفی همچون گلدان، نهایت دقت و سلیقه را به خرج دهید. از خوبی‌های گلدان می‌توان به همه کاره بودن آن اشاره کرد، مهم نیست که شما می‌خواهید یک فضای کلاسیک را تزئین کنید یا یک فضایی مدرن، شما می‌توانید بهترین گلدان‌ها را برای هر محیطی تهیه نمایید.

مهم‌ترین نکات انتخاب گلدان مناسب پذیرایی

در خرید گلدان باید به عوامل مختلفی از جمله رنگ، طرح، اندازه، جنس، قیمت و … توجه کرد؛ برای راهنمایی بهتر، ما در ادامه، مهم‌ترین نکاتی که به هنگام خرید یک گلدان مناسب پذیرایی باید به آن توجه داشته باشید را برای شما، جمع آوری کرده‌ایم:

1. گلدانی با سایز مناسب انتخاب کنید

سایز استاندارد گلدان مناسب پذیرایی

از اصلی‌ترین نکات در انتخاب گلدان مناسب برای پذیرایی می‌توان به سایز گلدان اشاره کرد؛ پیش از خرید گلدان، باید ابتدا محیطی که قرار است گلدان در آن قرار بگیرد را تعیین کنید و سپس بر اساس آن محیط، گلدانی با سایز مناسب را انتخاب نمایید؛ به صورت کلی، سایز استاندارد گلدان برای یک محیط، به میزان تناسب آن با محیط بستگی دارد.

نکته: یک گلدان مناسب برای پذیرایی، گلدانی است که نه بزرگ و نه کوچک بوده و با وسایل و اتاق پذیرایی، بیشترین تناسب را داشته باشد.

2. به طرح و جنس گلدان توجه کنید

گلدان با طراحی لوکس مناسب پذیرایی
گلدان با طراحی لوکس
گلدان از جنس سرامیک مناسب برای پذیرایی
گلدان سرامیکی مناسب پذیرایی

دومین نکته به هنگام تهیه یک گلدان شیک پذیرایی، توجه به طرح و جنس گلدان می‌باشد؛ در صورتی که دکوراسیون اتاق نشیمن شما به صورت ساده و مینیمالیستی می‌باشد، می‌توانید از یک گلدان جدید برای پذیرایی با طراح‌های ساده و شیک، استفاده نمایید؛ ولی در صورتی که اتاق نشیمن منزل شما دارای رنگ‌های پررنگ و الگوهای پیچیده است، گلدان مناسب پذیرایی شما، گلدانی است که دارای طرح‌های خاص و رنگ‌های جذاب باشد.

همچنین باید به جنس گلدان نیز توجه داشته باشید و مدلی را خریداری کنید که با دیگر وسایل منزل شما، هماهنگی داشته باشد؛ اکثر گلدان‌ها دارای جنس‌های سرامیکی، سفالی و پلاستیکی هستند، ولی گلدان‌ها با مواد دیگری همچون چوب، شیشه، فلز، فیبر، کاغذ و … نیز ساخته می‌شوند که هر یک از آن‌ها، دارای زیبایی خاص خود هستند.

3. یک گل یا گیاه مناسب برای گلدان انتخاب کنید

گیاه و گلدان مناسب پذیرایی

و در آخر برای داشتن بهترین گلدان پذیرایی باید در کنار انتخاب گلدان مناسب پذیرایی، یک گل یا گیاه مناسب آن گلدان را نیز تهیه کنید؛ انتخاب یک گیاه مناسب که با شرایط محیطی منزل شما، سازگاری داشته باشد و همچنین دارای ظاهر زیبایی نیز باشد، از اهمیت خاصی برخوردار است.

بهترین گیاه برای اتاق نشیمن، گیاهی از که با میزان کمی آب و دریافت نور کم، بتواند بدون هیچگونه مشکلی، به رشد خود ادامه دهد؛ گیاهانی که نیاز به رسیدگی ویژه دارند، برای نگهداری در منزل، مناسب نبوده و زندگی شما را سخت خواهند کرد.

سانسوریا یک گیاه بسیار زیبا با شرایط نگهداری ساده می‌باشد و انتخاب گلدان مناسب سانسوریا می‌تواند زیبایی این گیاه را به خوبی نمایان کرده و یک اتاق پذیرایی زیبا را به وجود آورد.

گلدان با یک شاخه گل
یک شاخه گل
گلدان با گیاه ریشه دار
گیاه ریشه دار

نکته: استفاده از یک شاخه گل یا یک گیاه ریشه‌دار، دو موضوع جداگانه هستند که هر یک نیاز به گلدان مخصوص به خود دارند، بنابراین در انتخاب گلدان مناسب پذیرایی، دقت کافی به خرج دهید.

نکته مهم:

برای انتخاب گلدان مناسب برای پذیرایی که با دکوراسیون اتاق، سازگاری داشته باشد، باید به ارتفاع و اندازه گیاه، توجه ویژه داشته باشید؛ گیاهانی که دارای ارتفاع کمی هستند، برای محیط‌های کوچک مناسب می‌باشند؛ از طرفی دیگر، برای محیط‌های بزرگ، باید از گیاهانی با ارتفاع بلند استفاده کنید تا بیشتر به چشم آیند.

بهترین جنس گلدان مناسب پذیرایی

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، به هنگام خرید یک گلدان شیک برای پذیرایی باید به نکات مختلفی از جمله جنس گلدان، توجه ویژه داشته باشید؛ همانطور که گفتیم، گلدان‌ها در جنس‌های مختلفی از جمله سرامیک، پلاستیک، چوب و … ساخته می‌شوند، ولی در ادامه، ما به بررسی دقیق‌تر این مواد خواهیم پرداخت تا شما بتوانید یک گلدان مناسب پذیرایی خود با بهترین جنس، انتخاب نمایید:

1. گلدان سرامیکی

گلدان سرامیکی مناسب پذیرایی (1)
یک شاخه گل
گلدان سرامیکی مناسب پذیرایی (2)
گیاه ریشه دار

یکی از بهترین مواد برای ساخت گلدان، سرامیک می‌باشد؛ گلدان‌هایی از جنس سرامیک، یکی از بهترین گزینه‌های برای اتاق نشیمن به شما می‌روند؛ در واقع، در انتخاب یک گلدان اتاق پذیرایی، گلدان‌های سرامیکی می‌توانند بهترین گزینه برای استایل دهی و دکوراسیون اتاق باشند.

گلدان‌های سرامیکی می‌توانند با هرگونه دکوراسیونی هماهنگ شوند و به همین دلیل، امروزه این گلدان‌ها از محبوبیت بسیار بالایی، برخوردار شده‌اند؛ همچنین باید اشاره کرد که این گلدان‌ها دارای دوام بالایی بوده و به دلیل تنوع بسیار زیاد (تنوع در طرح و رنگ)، می‌توانند در تزئین نقاط مختلف اتاق نشیمن، از جمله قفسه‌های کتاب، میز تلویزیون، میز عسلی، کنار مبلمان و …، مورد استفاده قرار بگیرند.

دیفن باخیا یکی از گیاهانی از که می‌تواند اتاق نشیمن شما را بسیار جذاب سازد و گلدان سرامیکی یک گلدان مناسب دیفن باخیا و درواقع می‌توان گفت که بهترین گزینه برای این گیاه می‌باشد؛ البته گلدان سرامیکی برای اکثر گیاهان آپارتمانی از جمله پتوس، سانسوریا و … مناسب می‌باشد.

گلدان سرامیکی مناسب پذیرایی (3)
یک شاخه گل
گلدان سرامیکی مناسب پذیرایی (4)
گیاه ریشه دار

اگر به دنبال یک گلدان برای گوشه پذیرایی هستید، استفاده از یک گلدان سرامیکی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد؛ در واقع، افراد زیادی از گلدان‌های سرامیکی به عنوان گلدان گوشه پذیرایی استفاده می‌کنند.

2. گلدان چوبی

گلدان چوبی

اگر به دنبال یک گلدان شیک برای پذیرایی هستید، استفاده از یک گلدان چوبی می‌تواند گزینه بسیار ایده‌‌آلی باشد؛ این گلدان می‌تواند زیبایی گل و گیاه را دوچندان سازند و نمای بهترین به اتاق ببخشند؛ همچنین با مخفی سازی شاخه گل، توجه اطرافیان را به خود گل بیشتر می‌کنند.

به صورت کلی، یک گلدان چوبی، یک گلدان مناسب پذیرایی به شمار می‌رود، البته باید توجه داشته باشید که چوبی که گلدان از آن ساخته شده، ضد آب باشد تا کیفیت گلدان به مرور زمان حفظ شود.

3. گلدان شیشه‌ای

گلدان شیشه‌ای

پرطرفدارترین مواد برای ساخت وسایل تزئینی، شیشه می‌باشد؛ وسایل مختلفی از جمله انواع گلدان هستند که با استفاده از شیشه ساخته می‌شوند. در انواع گلدان زیبا برای پذیرایی از شیشه استفاده می‌شود، چراکه این ماده به گلدان، زیبایی و ماندگاری بالایی می‌بخشد و اجازه تا نور کافی به ساقه و آب گیاه برسد.

از آنجایی که در اکثر اتاق‌های نشیمن از انواع میز عسلی استفاده می‌شود، به کار بردن گلدان‌های شیشه‌ای که یک عنصر تزئینی و لوکس برای روی اینگونه میزها می‌باشد، می‌تواند زیبایی پذیرایی را افزایش دهد؛ به صورت کلی، گلدان شیشه‌ای یک گلدان مناسب پذیرایی‌های کوچک می‌باشد، البته این به آن معنا نمی‌باشد که نمی‌توان از آن در پذیرایی‌های بزرگ، استفاده کرد.

4. گلدان فلزی

گلدان فلزی

درست است که شیشه‌ها دارای زیبایی خاصی هستند، ولی از طرفی به راحتی می‌شکنند، در اینگونه مواقع، گلدان‌های فلزی به میان می‌آیند که جزو گلدان‌های مدرن به شمار رفته و از مقاومت بالایی برخوردار هستند؛ در صورتی که احتمال شکستن گلدان در خانه شما بالا است (به دلیل وجود حیوانات خانگی، جابه‌جایی مداوم وسایل، بچه‌های کوچک و …)، یک گلدان فلزی می‌تواند یک گلدان مناسب پذیرایی شما باشد.

5. گلدان کریستالی

گلدان مناسب پذیرایی: گلدان کریستالی

در اکثر مواقع، برای نگهداری از گل‌های زیبا (به خصوص گل رز) از گلدان‌های کریستالی استفاده می‌شود؛ این مدل‌ها می‌توانند یک گلدان تزیینی برای پذیرایی به شمار روند.

نکته: توجه داشته باشید که در گلدان‌های کریستالی، تمیز نگه داشتن آب، تعویض به موقع و کوتاه کردن ساقه‌های گل، برای حفظ زیبایی گلدان، ضروری می‌باشد.

انواع شکل گلدان مناسب پذیرایی

یکی دیگر از مواردی که در انتخاب گلدان مناسب پذیرایی باید به آن توجه داشته باشید، شکل یا ساختار گلدان می‌باشد؛ گلدان‌ها در فرم‌ها و شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند و در ادامه، ما انواع شکل‌های مناسب گلدان در پذیرایی را برای شما توضیح داده‌ایم:

1. گلدان مکعبی

گلدان مناسب پذیرایی: گلدان مکعبی (1)
گلدان مناسب پذیرایی: گلدان مکعبی (2)

اولین مدل در لیست انواع شکل گلدان مناسب پذیرایی، مدل مکعبی می‌باشد؛ گلدان‌های مکعبی، بهترین مدل برای میزهای قهوه‌خوری، میزهای کنار اتاقی و به صورتی کلی، یک گزینه عالی و یک گلدان مناسب پذیرایی به شمار می‌روند.

در تکمیل چیدمان در کنار گلدان مکعبی، می‌توانید از چند شمع یا کتاب استفاده نمایید تا زیبایی و دکوراسیون پذیرایی شما، ساختاری برجسته به خود بگیرد.

2. گلدان کُروی

گلدان مناسب پذیرایی: گلدان کُروی (1)
گلدان مناسب پذیرایی: گلدان کُروی (2)

گلدان کروی یک از انواع مدل‌های ساخت گلدان می‌باشد که ظاهری شبیه به تُنگ ماهی دارد؛ این گلدان به دلیل ساختار جمع و جوری که دارد، به برجسته کردن دسته گل‌ها و ایجاد یک نمای زیبا، کمک بسیاری کرده و یک گلدان شیک برای پذیرایی به شمار می‌رود. برای استفاده بهتر از گلدان کُروی، می‌توانید این نوع گلدان را به عنوان یک نقطه کانونی روی میز قرار دهید.

نکته: به دلیل شکل گلدان کُروی، یک اثر گلخانه‌ای در داخل گلدان ایجاد می‌شود و به همین دلیل؛ ماندگاری گیاهانی که در داخل اینگونه گلدان‌ها، نگهداری می‌شود، بیشتر خواهد شد.

3. گلدان استوانه‌ای

گلدان مناسب پذیرایی: گلدان استوانه‌ای (1)
گلدان مناسب پذیرایی: گلدان استوانه‌ای (2)

گلدان‌های مختلفی در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف، به شکل استوانه ساخته می‌شوند؛ این گلدان‌ها دارای بدنه بلندی بوده و به خوبی با ساقه‌های بلند گیاهانی مانند گل رز قرمز یا ارکیده، جفت می‌شوند. گلدان‌های استوانه‌ای یک گلدان مناسب پذیرایی می‌باشند و می‌توانند ظاهری لوکس و زیبا را به اتاق نشیمن، هدیه دهند.

برای اثرگذاری هرچه بهتر گلدان‌های استوانه‌ای، می‌توانید آن‌ها را روی میز ورودی، قفسه کتاب یا دیگر وسایل که در نگاه اول، بیش‌ترین توجه را به خود جلب می‌کنند، قرار دهید؛ همچنین می‌توانید با استفاده از یک دسته گل و یا با یک شاخه گل ساده نیز، زیبایی آن را دوچندان سازید.

در کنار استفاده از یک گلدان مناسب استوانه‌ای به عنوان یک گلدان تزیینی برای پذیرایی می‌‌توانید از آن به عنوان یک عنصر تکمیل دکوراسیون برروی میز ناهارخوری، استفاده نمایید.

4. گلدان روستیک

گلدان مناسب پذیرایی: گلدان روستیک (1)
گلدان مناسب پذیرایی: گلدان روستیک (2)

یکی از انواع گلدان مناسب پذیرایی که با ساختار ته گرد و دهانه باریکش، شناخته می‌شود، گلدان مدل روستیک می‌باشد؛ به دلیل ساختار خاص (ته گرد بودن گلدان روستیک)، می‌توان بدون نگرانی از کج شدن و افتادن گلدان به دلیل وجود گیاهان سنگین در بخش بالایی گلدان، از آن در نقاط مختلف منزل، استفاده کرد.

به دلیل ساختار متعادل گلدان روستیک، می‌توان از آن به عنوان یک گلدان شیک برای پذیرایی یا روی طاقچه و دیگر ارتفاعات بلند، استفاده کرد.

5. گلدان اشکی

گلدان مناسب پذیرایی: گلدان اشکی (1)
گلدان مناسب پذیرایی: گلدان اشکی (2)

برای برجسته کرده دسته‌های کوچک گل و یا یک شاخه گل تنها، از گلدان‌های اشکی استفاده می‌شود؛ این مدل‌ها یک گلدان مناسب پذیرایی می‌باشند و می‌توانند در نقاط مختلفی از جمله بین قفسه‌های کتاب، در کنار وسایل تزئینی مانند بشقاب‌های دکوری، شمع و …، روی شومینه و دیگر نقاط مشابه، قرار داده شوند.

از جمله مزایای اصلی گلدان‌های اشکی، می‌توان به تولید آن‌ها در سایزهای مختلف، اشاره کرده؛ به صورت کلی، شما می‌توانید یک گلدان اشکی با طرح خاص را در سایزهای مختلفی پیدا کنید که این موضوع برای افراد تنوع طلب، بسیار مناسب می‌باشد.

نکته: به دلیل ساختار خاص گلدان‌های اشکی، می‌توان چند عدد از این گلدان‌ها را با سایزهای مختلف، در کنار یکدیگر قرار داد و در کنار هم، یک تصویر زیبا را خلق نمود.

سخن پایانی

برای داشتن یک گلدان مناسب پذیرایی باید به نکات مختلفی از جمله سایز، جنس و ساختار گلدان، توجه ویژه داشته باشید؛ گلدان‌ها در سایزهای مختلفی از کوچک تا بزرگ، با مواد مختلفی مانند سرامیک، سفال، پلاستیک و … و همچنین با ساختارهای مختلفی از جمله شکل مربع، دایره، استوانه و … ساخته می‌شوند؛ توجه به نوع گلدان و در تناسب بودن آن با دکوراسیون اتاق نشیمن خود، راز خرید یک گلدان شیک برای پذیرایی می‌باشد.

سوالات متداول

به میزان فضای موجود در داخل پذیرایی و محل قرارگیری گلدان، توجه داشته باشید؛ گلدان‌های بزرگ و بلند و برای گوشه‌های اتاق با فضایی بزرگ، مناسب هستند؛ در حالی که یک گلدان کوچک، برای فضاهای کوچک و روی میزهایی مانند میز قهوه‌خوری یا روی شومینه، مناسب است.

پاسخ به این سوال، مثبت است؛ یک گلدان دسته‌دار یا آمفورا برای دکوراسیون‌های سنتی و مجلل مناسب است؛ در حالی که گلدان‌های باریک و استوانه‌ای، برای دکوراسیون‌های مدرن، مناسب‌تر هستند.

انتخاب گل مناسب به سلیقه شما و همچنین فصلی که در آن قرار دارید، بستگی دارد. به صورت کلی، گل‌های تازه و زیبایی مانند گل رز و لاله، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند، ولی می‌توانید برای یک گلدان مناسب پذیرایی از شاخه‌های خشک یا گل‌های مصنوعی که ماندگاری بالایی دارند نیز، استفاده نمایید.

در صورتی که می‌خواهید عمر گیاهانی که داخل یک گلدان در پذیرایی کاشته‌اید را افزایش دهید، باید به صورت منظم، آب آن‌ها را عوض کنید، گلدان را از منابع گرما یا نور مستقیم خورشید دور کنید و ساقه‌های آن را جهت رشد بهتر، به صورت زاویه‌دار برش دهید.

نظرات و پیشنهادات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *