7 نکته طلایی در انتخاب گلدان مناسب

فهرست مطالب

گلدان مناسب
گلدان مناسب

فهرست مطالب

گلدان‌ها در مدل‌های مختلفی با جنس‌های متفاوت از جمله سرامیک، سفال، بتن، چوب و … تولید می‌شوند که هر یک از آن‌ها دارای سایز، طرح، ساختار، رنگ و دیگر ویژگی‌های مخصوص به خود هستند؛ انتخاب گلدانی با طرح، رنگ و دیگر ویژگی‌های ظاهری، نیاز به سلیقه فرد خریدار دارد، ولی انتخاب یک گلدان مناسب که گیاه در آن به خوبی رشد بکند، نیاز به رعایت یکسری نکات دارد؛ عدم توجه به نکات خرید گلدون مناسب می‌تواند باعث شود که گیاه در یک فضای غیر استاندارد قرار گرفته و متاسفانه دچار پژمردگی شود.

مهمترین نکات انتخاب گلدان مناسب گیاه

انتخاب گلدان مناسب (1)
انتخاب گلدان مناسب (2)
انتخاب گلدان مناسب (3)
انتخاب گلدان مناسب (4)

1. انتخاب گلدان مناسب با ابعاد استاندارد

اولین نکته در خرید یک گلدون مناسب برای گیاهتان، تعیین اندازه صحیح گلدان می‌باشد؛ در صورتی که گیاه را در فضایی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از حد لازم قرار دهید، ممکن است که رشد صحیح گیاه، دچار اختلال شود.

برای انتخاب گلدانی با اندازه مناسب، در ابتدا باید اندازه گیاه را بررسی کنید؛ در صورتی که گیاه شما هنوز جوان و در حال رشد می‌باشد، برای رشد بهتر گیاه، بهتر است از یک گلدون کوچک استفاده نمایید؛ ولی در صورتی که گیاه شما بزرگ و دارای ریشه‌های زیاد و بلندی می‌باشد و زمان تعویض گلدان گیاه فرا رسیده است، باید گلدانی را انتخاب کنید که 1 یا نهایت 2 سایز از گلدون قبلی گیاه، بزرگ‌تر باشد.

گلدان مناسب با ابعاد استاندارد

در انتخاب عمق گلدون می‌توانید به میزان نیاز گیاه به رطوبت و خاک آن در دوره رشد نیز توجه داشته باشید؛ برای گیاهانی که در دوره رشد، به رطوبت زیاد نیاز دارند، می‌توانید از گلدان‌هایی با عمق زیاد و برای گیاهانی که به رطوبت و خاک کمتری نیاز دارند، می‌توانید گلدانی با عمق کمتر را انتخاب نمایید.

نکته مهم:

در انتخاب عمق گلدون می‌توانید به میزان نیاز گیاه به رطوبت و خاک آن در دوره رشد نیز توجه داشته باشید؛ برای گیاهانی که در دوره رشد، به رطوبت زیاد نیاز دارند، می‌توانید از گلدان‌هایی با عمق زیاد و برای گیاهانی که به رطوبت و خاک کمتری نیاز دارند، می‌توانید گلدانی با عمق کمتر را انتخاب نمایید.در انتخاب عمق گلدون می‌توانید به میزان نیاز گیاه به رطوبت و خاک آن در دوره رشد نیز توجه داشته باشید؛ برای گیاهانی که در دوره رشد، به رطوبت زیاد نیاز دارند، می‌توانید از گلدان‌هایی با عمق زیاد و برای گیاهانی که به رطوبت و خاک کمتری نیاز دارند، می‌توانید گلدانی با عمق کمتر را انتخاب نمایید.

2. انتخاب گلدانی با جنس مناسب

برای ساخت گلدان‌ها از مواد مختلفی از جمل سرامیک، سفال، فلز، پلاستیک و … استفاده می‌شود؛ یک گلدان مناسب برای گیاه، گلدونی است که نه تنها جنس آن در روند رشد گیاه تداخل نداشته باشد، بلکه حتی برای رشد گیاه نیز مفید باشد.

گلدان مناسب سرامیکی
گلدان سرامیکی مناسب

گیاه برای رشد نیاز به خاک و رطوبت دارد؛ این خاک و رطوبت در هر گلدان با هر جنسی به یک مدت زمان خاص، باقی مانده و کیفیت خود را حفظ می‌کند. برای انتخاب گلدون از جنس مناسب، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • بتن یا سیمان: گلدان‌هایی که از جنس بتن یا سیمان ساخته می‌شوند، از مقاومت بالایی برخوردار هستند؛ در صورتی که گیاه شما باید در فضای باز باشد و یا قرا است در محیطی با شرایط آب و هوایی خشن قرار بگیرد، گلدان‌های بتنی یا سیمان برای گیاه شما مناسب هستند.
 • پلی استر: برخی از گیاهان نیاز به جابه‌جایی مداوم (به دلیل نیاز یا دوری از نور خورشید و عوامل مشابه) دارند؛ گلدان‌هایی از جنس پلی استر به دلیل وزن پایین خود، می‌توانند بهترین گزینه برای اینگونه گل و گیاهان باشند.
 • چوب: زمانی که از گلدون برای رشد سبزیجات یا گیاهان دارویی استفاده می‌کنید، گلدان مناسب برای این گیاهان، گلدانی از جنس چوب می‌باشد که از رابط نزدیکی با طبیعت برخوردار می‌باشد.
گلدان مناسب فلزی
گلدان بتنی مناسب
 • گلدان سرامیکی: سرامیک یک ماده با ظاهری زیبا بوده که گلدان‌های بسیار زیبا، اغلب توسط سرامیک ساخته می‌شوند؛ گلدون سرامیکی در برابر حرارت و خشکی مقاوم بوده و دارای زهکشی مناسبی نیز می‌باشد. در صورتی که می‌خواهید از گلدان در محیطی گرم استفاده کنید و یا نیاز دارید تا گیاه از رطوبت اضافه به دور باشد، بهترین گزینه برای شما می‌تواند گلدانی از جنس سرامیک باشد.
 • سنگ: گلدان‌های سنگی نیز همانند گلدان‌های بتنی و سیمانی بوده و برای استفاده در محیط‌هایی با شرایط آب و هوایی سخت یا فضای باز، مناسب هستند.
 • فلز: گلدان‌های فلزی از خاصیت مقاومت بالا و وزن سبک به صورت همزمان برخوردار بوده و می‌توان از آن‌ها هم برای گیاهانی که نیاز به جابه‌جای مداوم دارند و هم برای گیاهانی که نیاز به فضای باز دارند، استفاده کرد.

3. انتخاب زیر گلدانی مناسب

به هنگام انتخاب گلدان مناسب، تنها نباید به خود گلدون توجه کرد، بلکه باید به استند مناسب (زیر گلدانی) آن نیز توجه کرد؛ باید زیر گلدانی‌ای را خریداری کنید که آب را در خود نگه داشته و زمان کافی را در اختیار گیاه برای جذب تدریجی آب، قرار دهد.

زیر گلدانی مناسب (1)
زیر گلدانی مناسب (2)

زیر گلدانی نه تنها می‌تواند به عنوان یک پایه عمل کند، بلکه می‌تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 1. جلوگیری از خروج بیش از حد آب: یک گلان مناسب از زهکشی مناسبی برخوردار بوده و باعث خروج آب اضافه از خاک خواهد شد؛ ولی در صورت خروج بیش از حد آب، خاک و ریشه گیاه خشک خواهد شد؛ در اینجا، زیر گلدون مانع خروج بیش از حد آب و خشک شدن خاک خواهد شد.
 2. جلوگیری از صدمه رسیدن به زمین: زیره گلدان در کنار اینکه از زود خشک شدن خاک جلوگیری می‌کند، بلکه مانع از ریخته شدن آب داخل گلدون بر روی کف و خیس شدن زمین شده و در نتیجه، مانع از ایجاد ترک برروی سطح زمین خواهد شد.
 3. جلوگیری از خراشیده شدن سطوح: زمانی که گلدون را برروی مناطقی مانند پارکت، میز یا سطوح مشابه قرار می‌دهید، امکان ایجاد خراشیدگی بر اثر برخورد کف گلدان با آن سطوح وجود دارد؛ ولی یک زیر گلدانی مناسب، مانع از این اتفاق خواهد شد.
 4. تنظیم دمای محیط: زیر گلدانی می‌تواند با جذب بیشتر حرارت در روزهای گرم و یا پس دادن آن گرما در شب‌های خنک به بخش زیرین گلدان، به حفظ دمای محیط اطراف گلدون، کمک کند.
 5. ایجاد نمایی زیباتر: انتخاب یک گلدان مناسب با گیاه زیبا به تنهایی یک عنصر دکوراتیو و زیبا برای دکوراسیون خانه شما به شمار خواهد آمد؛ ولی داشتن یک زیر گلدان زیبا نیز می‌تواند این جلوه زیبا را افزایش دهد.

4. گلدان با زهکشی مناسب

در صورتی که یک گلدان همراه با خاک و گیاه را خریداری می‌کنید، توجه داشته باشید که خاک گلدان به خوبی زهکشی شده باشد؛ زهکشی باعث دفع رطوبت اضافه از خاک و در نتیجه، رشد سالم گیاه خواهد شد.

گلدان مناسب با قابلیت زهکشی

در صورتی که گلدون مدنظر شما از خواص زهکشی مانند وجود سوراخ در کف خود، برخوردار نبود، می‌توانید جهت قرار دادن گیاه در یک گلدان مناسب با خاصیت زهکشی، به روش‌های زیر عمل کنید:

 1. کنترل دقیق میزان آب: زهکشی باعث خروج آب اضافه خواهد شد، در صورتی که گلدان از خاصیت زهکشی برخوردار نبود، خودتان باید میزان آب مورد نیاز گیاه را کنترل کنید تا رطوبت اضافه در خاک جمع نشود.
 2. انتقال گیاه به گلدان مناسب: در صورتی که گلدون از خاصیت زهکشی برخوردار نبود، می‌توانید گیاه را به یک گلدانی منتقل کنید که دارای سوراخ‌های مناسبی در کف خود باشد.
 3. استفاده از لایه‌های زهکشی: می‌توانید از لایه‌هایی مانند خاک رس و شن استفاده نمایید که باعث خروج بهتر آب از گلدان شده و از خاک، در برابر آب و رطوبت اضافه، محافظت می‌کنند.
 4. ایجاد سوراخ در زیر گلدان: وجود سوراخ در ته گلدان برای زهکشی، بسیار ضروری می‌باشد؛ در صورتی که نمی‌توانید گیاه را به گلدون دیگری منتقل کنید، می‌توانید خودتان با استفاده از یک دریل، پیچ یا وسیله‌ای مشابه، چند سوراخ در زیر گلدان ایجاد نمایید.

5. گلدان با ساختار مناسب

ساختار یا شکل گلدان (مربعی، مستطیلی، دایره‌ای و …) نیز در انتخاب یک گلدان مناسب نیز تأثیر گذار می‌باشد؛ اکثر افراد، تنها بسته به سلیقه خود، شکل گلدون را انتخاب می‌کنند، در حالی که به هنگام خرید گلدان، در کنار سلیقه خود، باید نیازهای گیاه را نیز در نظر بگیرید؛ برای انتخاب گلدان مناسب با شکلی متناسب با گیاه، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. ساختار بالایی و پایینی گلدان: برای انتخاب گلدانی با ساختار مناسب، به شکل بالا و پایین آن، توجه داشته باشید؛ گلدان‌هایی که بخش بالایی آن‌ها بزرگ و پهن است، برای گیاهانی با ساقه بلند و یا گیاهان بوته‌ای گسترده، مناسب می‌باشند. از طرفی دیگر، گلدان‌هایی که بخش بالایی آن‌ها دارای ساختاری باریک و کوچک است، برای گیاهان جمع و جور با ساقه کوتاه، مناسب می‌باشد.
 2. ساختار کلی و ظاهری گلدان: پس از توجه به ساختار بالایی و پایینی گلدون، می‌توانید گلدانی با ظاهری زیبا و لوکس را انتخاب نمایید؛ همانگونه که احتمالاً خودتان هم میدانید، یک گلدان مناسب گلدانی است که با سبک دکوراسیون یا طرح باغچه و یا هر محیطی که قصد قرار دادن گلدان در آن دارید، در تناسب باشد.
 3. عمق و پهنای گلدان: برای گیاهان که دارای ریشه‌های پررونق و گسترده (مانند گل‌های بزرگ یا گل‌های بوته‌ای) هستند، گلدان‌هایی پهن و کوتاه مناسب بوده و برای گیاهانی با سیستم ریشه‌ای قوی و عمیق (مانند درختان کوچک) یا گیاهانی که نیاز به فضای ریشه‌ای بیشتری دارند، گلدون‌های عمیق و باریک مناسب می‌باشند.
گلدان با ساختار مکعبی
گلدان با ساختار استوانه‌ای

هر گیاهی نیاز به شرایط خاصی برای رشد خود دارد؛ اگر میخواهید یک گلدان مناسب را برای گیاه خود، انتخاب کنید، حتماً به نوع و نیازهای گیاه توجه داشته باشید تا گلدانی با شکل و اندازه صحیح را خریداری نمایید؛ در یک مثال برای گیاهی مثل سانسوریا، برای انتخاب گلدان مناسب سانسوریا باید به شرایط گیاه توجه داشته باشید.

6. افزایش استحکام گلدان

در صورتی که از گلدون خود، به خوبی مراقبت می‌کنید و ریشه‌های گیاه به گونه‌ای نیستند که به گلدان، فشار زیادی وارد بکنند، می‌توانید از این گزینه صرف نظر کنید؛ ولی در صورتی که گلدان قرار است در محیطی سخت مانند محیطی با آب و هوای خشن، تغییرات دمایی زیاد، قرار گیری در معرض فشار ریشه‌ها و موارد مشابه قرار بگیرد، باید گلدانی خریداری کنید که از استحکام بالایی (مانند گلدان‌های سرامیکی، بتنی و سیمانی) برخوردار باشد و یا به طریقی، استحکام آن را افزایش دهید.

گلدان مناسب و مقاوم (1)
گلدان مناسب و مقاوم (2)

جهت افزایش استحکام و داشتن یک گلدان مناسب می‌توانید به نکات زیر عمل نمایید:

 • استفاده از استند گلدان: عوامل مختلفی از جمله وزن زیاد گلدون، قرار گیری برروی کفی سخت، جمع شدن رطوبت در زیر گلدان و … می‌توانند باعث ترک و شکستی در گلدان شوند؛ استفاده از یک استند (پایه) مناسب می‌تواند وزن گلدان را کنترل کرده و یک فاصله بین گلدان و کف زمین به وجود آورد تا رطوبتی جمع نشود.
 • گلدانی با جنس مستحکم: در صورتی که یک گلدان مناسب که از مواد مستحکمی مانند سرامیک، سیمان و پلاستیک (پلاستیکی با ضخامت کافی) ساخته شده است را خریداری کنید، می‌توانید احتمال شکستگی را تا حد زیادی کاهش دهید.
 • انتخاب گلدانی با اندازه مناسب: گلدان‌ها در ابعاد مختلفی و با ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌شوند؛ در صورتی که گلدانی با ضخامت کافی (ضخامت کافی بدنه نسبت به ابعاد گلدون) را انتخاب کنید، احتمال ترک خوردن یا شکستن آن، تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. لازم به ذکر است که با افزایش سایز گلدان، احتمال شکستگی نیز افزایش خواهد یافت؛ پس در این شرایط، ضخامت گلدان از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • توجه به فشار گیاه به گلدان: برخی از گیاهان از وزن بالایی برخوردار هستند و یا ریشه‌های آن‌ها به میزان زیادی رشد می‌کنند؛ این گیاهان نیاز به گلدان‌های بزرگ با استحکام بالا دارند؛ در صورتی که برای این گیاهان از گلدان‌های کوچه، غیر مستحکم و بدون پایه استفاده کنید؛ به احتمال خیلی زیاد، گلدون در آینده شکسته خواهد شد.

7. گلدان با طراحی زیبا

گلدان مناسب با طراحی زیبا (1)
گلدان مناسب با طراحی زیبا (2)
گلدان مناسب با طراحی زیبا (3)
گلدان مناسب با طراحی زیبا (4)

و در آخر کاری که هر کسی برای خرید محصولاتی که نقش زیباسازی محیط را دارند، باید در نظر بگیرد، خرید یک گلدون با طراحی شیک و لوکس؛ در خرید خود، حتماً سلیقه خود را به کار بیاندازید، ولی در صورتی که برای انتخاب یک گلدان مناسب با طراحی زیبا به راهنمایی نیاز داشتید، می‌توانید از نکات زیر بهره ببرید:

 • خرید پایه گلدان: گلدان‌هایی که دارای پایه هستند، نه تنها احتمال شکستگی کمتری دارند، بلکه می‌توانند زیبایی بصری بسیاری را به وجود آورند. می‌توانید از وسایل مانند میز یا کابینت، به عنوان پایه گلدون استفاده نمایید.
 • ساختار و طراحی مناسب: یکی از اصلی‌ترین ملاک‌های زیبایی در گلدان‌ها، ساختار و رنگ آن‌ها می‌باشد؛ گلدانی را انتخاب کنید که ساختار و رنگ آن با دکوراسیون محیط مدنظر شما، در تناسب باشد.
 • ترکیب مناسب گیاه و گلدان: مطمئناً می‌دانید که تناسب بین ظاهر گلدان و گیاه از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ شما می‌توانید از گلدان‌های سرامیکی برای افزایش زیبایی اکثر گیاهان استفاده نمایید.
 • چیدمان مناسب: در صورتی که گلدان‌ها را به صورتی مرتب با چیدمانی با سلیقه در کنار هم قرار دهید، با اطمینان می‌گوییم که شاهد زیبایی خیره کننده آن‌ها خواهید بود. در چیدمان خود از گلدان‌های با ارتفاع و اندازه‌های مختلف استفاده کنید تا محیطی مرتب و لوکس را به وجود آورید.

سخن پایانی

برای داشتن یک گلدان مناسب پذیرایی یا آشپزخانه، محل کار یا هر محیط دیگر، حتماً به نکاتی مانند جنس گلدون، ابعاد آن، قابلیت زهکشی، ساختار مناسب و چند نکته دیگر که پیش‌تر به صورت کامل به آن‌ها اشاره کردیم، توجه داشته باشید؛ انتخاب یک گلدان مناسب می‌تواند تأثیر بسیاری در افزایش زیبایی محیط و روحیه بخشی به شما در محیط‌هایی مانند محل کار داشته باشد.

در صورتی که به دنبال گلدان‌های لوک و باکیفیت با استحکام مناسب هستید، به صفحه فروشگاه سایت جام سنگی مراجعه نمایید تا گلدون‌هایی زیبا را مشاهده و به تعداد دلخواه، خریداری نمایید.

سوالات متداول

به صورت کلی، در صورتی که برای انتقال گیاه به یک فضای بزرگتر، میخواهید یک گلدان انتخاب نمایید، باید گلدانی را خریداری کنید که نهایتاً یک ساز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. ولی در صورتی که می‌خواهید گیاهی را خاک به گلدان منتقل کنید، گلدانی را خریداری کنید که نهایتاً یک سایز از توپ ریشه گیاه، بزرگ‌تر باشد.

در صورتی که می‌خواهید یک گلدان مناسب برای گیاه سانسوریا خریداری نمایید، مدلی را خریداری کنید که از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • خاک گلدان حتماً زهکشی شده باشه و گلدان از قدرت زهکشی بالایی برخوردار  باشد.
 • گلدان مناسب سانسوریا، نباید آب و رطوبت را در خود نگه دارد و رطوبت اضافه را دفع کند.
 • ابعاد گلدان باید هم اندازه گیاه یا کمی کوچک‌تر باشد؛ توجه داشته باشید که گلدان بسیار کوچک، مانع از رشد گیاه خواهد شد.
 • گلدان باید از منافذ بازی برخوردار باشد تا گیاه بتواند به راحتی نفس بکشد.
 • بهتر است از گلدانی با رنگ‌های تیر استفاده نمایید؛ رنگ تیره، گرما و نور را بیشتر به خود جذب می‌کند که این مورد برای گیاه سانسوریا، مفید می‌باشد.
 • برای گیاه سانسوریا، گلدان سرامیکی یا سفالی می‌تواند بهتر گزینه باشد.

در صورتی که می‌خواهید یک گلدان مناسب برای گیاه برگ انجیری خریداری نمایید، مدلی را خریداری کنید که از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • یک گلدان مناسب برای برگ انجیری، گلدانی است که از سوراخ‌های زهکشی برخوردار بوده و نگذارد آب اضافه در خاک باقی بماند.
 • گیاه برگ انجیری، نیاز به فضایی با قطر 8 تا 10 سانتی‌متر دارد؛ گلدان‌های بزرگی که قطر کف آن‌ها بیشتر از 15 سانتی‌متر است، باعث پوسیدگی ریشه این گیاه خواهند شد.
 • برگ انجیری یک گیاه بومی مناطق استوایی می‌باشد و به همین دلیل، نیاز مداوم به رطوبت (رطوبت زیادی باعث خشکی ریشه می‌شود) دارد؛ استفاده از گلدان‌های سفالی بدون لعاب، باعث دفع زیاد رطوبت از طریق روزنه‌های سفالی شده که برای گیاه برگ انجیری، بسیار مضر می‌باشد.
 • هر چقدر که گلدان بزرگ‌تر باشد، به معنای خاک بیشتر در گلدان و مواد مغذی بیشتر برای گیاه می‌باشد که این موضوع برای گیاه برگ انجیری بسیار مفید می‌باشد؛ توجه داشته باشید که از گلدان‌هایی با قطر بزرگ‌تر از 15 سانتی‌متر، استفاده نکنید.

در صورتی که می‌خواهید یک گلدان مناسب برای گیاه پتوس خریداری نمایید، مدلی را خریداری کنید که از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • به صورت کلی، اکثر گلدان‌هایی که حداقل از یک سوراخ زهکشی برخوردار باشند، برای پرورش گیاه پتوس، مناسب هستند.
 • بهترین گلدان برای گیاه پتوس، گلدان‌هایی از جنس سفال هستند و بعد از آن‌ها، گلدان‌هایی از جنس سرامیک می‌توانند گلدان مناسبی برای پتوس باشند.
 • گلدان مناسب از نظر ابعاد برای رشد گیاه پتوس، گلدانی با عمق 25 سانتی‌متر می‌باشد؛ در صورتی که در ابتدای پرورش پتوس از گلدان کوچکی استفاده کرده‌اید، باید همراه با رشد گیاه، اقدام به انتقال گیاه به گلدان بزرگ‌تر نمایید. 
 • تقریبا هر مدل ظرفی که حداقل دارای یک سوراخ زهکشی در زیر آن باشد، برای رشد پتوس مناسب می باشد.
 • بهترین جنس گلدان برای پتوس، گلدان سفالی می باشد.
 • گلدانی مناسب رشد این گیاه است که عمقی به اندازه ۲۵ سانتی متر داشته باشد اگر در شروع کار گلدان کوچکی را انتخاب داشته اید بهتر است با رشد ریشه اقدام به تعویض آن کنید.

بهترین گزینه برای گیاهی مانند ارکیده، گلدان‌هایی از جنس پلاستیک شفال می‌باشند که هم به راحتی می‌توان آن‌ها را جابه‌جا کرد و هم می‌توان به خوبی، شرایط خاک و ریشه‌های گیاه را بررسی کرد؛ به عنوان مثال، در صورتی که به هر دلیلی، خاک گیاه ارکیده، مرطوب باقی مانده باشد یا ریشه‌های گیاه دچار بیماری شده باشند، می‌توان این مشکلات را به سرعت و تنها با یک نگاه، تشخیص داد.

همچنین باید اشاره کرد که گلدان‌هایی از جنس پلاستیک شفاف، به ریشه‌ها اجازه دریافت نور خورشید را می‌دهند؛ این ویژگی باعث می‌شود که گل ارکیده بتواند به خوبی فتوسنتز انجام داده و به سلامت به رشد خود، ادامه دهد.

در صورتی که می‌خواهید یک گلدان مناسب برای گیاه دیفن باخیا خریداری نمایید، مدلی را خریداری کنید که از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • گیاه دیفن باخیان نباید رطوبت بیش از حد دریافت کند، پس گلدان مناسب برای دیفن باخیا، گلدانی است که دارای سوراخ‌های کافی برای زهکشی و خار شدن آب اضافه از انتهای گلدان داشته باشد.
 • گلدان دیفن باخیان نباید خیلی بزرگ باشد؛ قرار دادن این گیاه در یک فضای بزرگ، باعث می‌شود تا ریشه‌های گیاه، بیش از حد بزرگ‌ شده و در مقابل، برگ‌های آن، کوچک و ناتوان باقی بمانند.
 • گلدان‌هایی از جنس سرامیک برای گیاه دیفن باخیا مناسب هستند؛ از طرفی، گلدان سرامیکی دارای جلوه‌ای زیبا بوده و برای دکوراسیون‌های مدرن، بسیار گزینه خوبی به شمار می‌روند.
نظرات و پیشنهادات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *