برای آشپزخانه چه گلدانی بخریم؟

فهرست مطالب

گلدان مناسب آشپزخانه
گلدان مناسب آشپزخانه

فهرست مطالب

یکی از گزینه‌های نگهداری از آشپزخانه، انتخاب یک طراحی و دکوراسیون مناسب برای آن می‌باشد تا فردی که مسئول آشپزی در منزل است، از بودن در این محیط لذت ببرد و راحت باشد؛ برای دکوراسیون آشپزخانه می‌‎توان از گیاه‌های زیبا و مفید، همراه با گلدون‌های دکوری و لوکس استفاده کرد تا محیطی زیباتر، پاکیزه‌تر و مطبوع‌تری به وجود آید. اگر برایتان سوال شده است که گلدان مناسب آشپزخانه چیست؟ در جواب باید گفت که انتخاب گلدان آشپزخانه تا چند درصد به سلیقه شما بستگی دارد ولی جدا از سلیقه، باید گلدون‌هایی را استفاده کرد که با محیط در تناسب باشد و گیاهانی در آن قرار داد که بتوانند با شرایط حاک بر آشپزخانه به رشد خود ادامه دهند.

آشپزخانه یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین بخش‌های هر منزلی به شمار می‌رود؛ از طرفی دیگر، به دلیل آشپزی زیاد، وجود مواد غذایی و شرایط فرساینده‌ای که در این محیط حاکم است، آشپرخانه به طور مداوم در شرایط آلوده قرار می‌گیرد و نیاز به مراقبت دائمی دارد.

گیاه و گلدان مناسب آشپزخانه

برای قرار دادن گلدان در آشپزخانه باید به نوع و نیاز گیاهان و همچنین جنس گلدون توجه کرد؛ به عنوان مثال، آیا گیاه مدنظر شما به نور زیادی احتیاج دارد یا خیر؟ آیا گلدان سرامیکی برای آن گیاه مناسب است یا گلدان سفالی؟ به صورت کلی، در محیط‌های پخت و پز، دمای آن محیط نسبت به دیگر محیط‌های منزل تا حدی بالاتر می‌باشد و به همین دلیل، گلدان مناسب آشپزخانه که گیاه آن بتواند در آن محیط به زندگی خود ادامه دهد، گلدونی است هم بدنه و هم گیاه آن، مقاوم خوبی در برابر دماهای بالا داشته باشند.

همچنین بسیاری از نقاط آشپزخانه یا دارای خشکی زیاد هستند یا رطوبت بالا، پس باید گیاهی را انتخاب کنید که در برابر شرایط محیطی موجود در آشپزخانه شما، هیچ مشکلی نداشته باشد و چه بهتر که آن شرایط برای رشد گیاه، بهتر باشد. در ادامه ما به معرفی چند گیاه که می‌توانید از آن‌ها در آشپزخانه استفاده کنید و انواع گلدان برای آشپزخانه را برای شما قرار داده‌ایم:

1. گیاه پتوس

گیاه پتوس
گیاه پتوس

یکی از پرطرفدارترین گیاهان رونده برای آپارتمان‌ها، گیاه پتوس می‌باشد؛ این گیاه دارای برگ‌هایی شبیه به قلب بوده و برخلاف گیاهان مشابهی مانند پیچک، نیازی به نور و آبیاری زیاد ندارد. نگهداری از گیاه پتوس بسیار ساده بوده و تنها نسبت به جابه‌جایی کمی حساس می‌باشد؛ با این شرایط، این گیاه جزو گیاهان مناسب آشپزخانه به شمار می‌رود.

از جمله اصلی‌ترین مزایای گیاه پتوس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • می‌تواند در آشپزخانه‌هایی که دارای نور کمی هستند نیز به خوبی رشد کند.
 • پتوس از قابلیت تصفیه کنندگی قوی هوا برخوردار بوده و می‌تواند اکسیژن زیادی تولید کند.
 • به دلیل شرایط خاص این گیاه، بهتر است از آن در ارتفاع بالا استفاده کرد؛ می‌توان جهت زیبایی دکوراسیون از این گیاه در شلف و به صورت آویز استفاده کرد تا هم فضایی را اشغال نکند و هم زیبایی محیط را افزایش دهد.

پتوس دارای مدل‌های مختلفی بوده که هر یک از آن‌ها دارای رنگ‌های مختلفی می‌باشند؛ ولی توجه داشته باشید که این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی، سمی بوده و بهتر است در ارتفاع و دور از دسترس نگهداری شود.

نکته: به دلیل نیاز کم گیاه پتوس به آب، گلدان مناسب پتوس و درواقع بهترین گلدان برای این گیاه، گلدان‌هایی از جنس سرامیک و پلاستیک هستند که از زهکشی مناسبی نیز برای خارج کردن آب اضافی برخوردار می‌باشند.

گیاه پتوس در گلدان سرامیکی
گیاه پتوس در گلدان سرامیکی
گیاه پتوس در گلدان پلاستیکی
گیاه پتوس در گلدان پلاستیکی

به صورت کلی، گیاه پتوس که در یک گلدان سرامیکی یا پلاستیکی قرار گرفته است، یک گلدان مناسب آشپزخانه به شمار می‌رود.

2. گیاه سانسوریا

گلدان مناسب آشپزخانه: گیاه سانسوریا
گیاه سانسوریا

یکی دیگر از گیاهان که برای گلدان خانه و آشپزخانه مناسب می‌باشد، گیاه سانسوریا یا ماری می‌باشد؛ این گیاه بین انواع گیاه آپارتمانی، جزو گیاهانی است که نیاز کمی به نگهداری داشته و با مقدار کمی آب و نور (این گیاه نیاز به نور غیر مستقیم دارد) می‌تواند به خوبی رشد کند.

گیاه سانسوریا به نگهداری خاصی نیاز نداشته و در صورتی که آن را جابه‌جا نکنید، دچار مشکل نخواهد شد؛ به همین دلیل، سانسوریا یک گیاه مناسب آشپزخانه بوده و برای خانواده‌هایی که مشغله زیادی دارند و یا آشپزخانه آن‌ها، نور گیر خوبی ندارد، بسیار مناسب می‌باشد.

یکی از اصلی‌ترین مزایای گیاه سانسوریا، قابلیت عالی تصفیه کردن هوا می‌باشد که تأثیر مثبتی برای محیط آپارتمانی دارد و برای افرادی که مدت زیادی را در خانه یا آشپزخانه می‌گذرانند، یک گزینه بسیار مناسب می‌باشد. از دیگر مزایای این گیاه می‌توان به رشد قدی آن اشاره کرد؛ این گیاه به صورت مستقیم رشد کرده و برخلاف گیاهان بوته‌ای، رشد آن پراکنده نمی‌باشد و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند؛ و همچنین به دلیل عدم نیاز به رسیدگی زیاد، یک گلدان مناسب آشپزخانه می‌باشد.

گیاه سانسوریا در گلدان سرامیکی
گیاه سانسوریا در گلدان سرامیکی

نکته: در صورتی که می‌خواهید از سانسوریا در آشپزخانه استفاده کنید، گلدان مناسب آشپزخانه برای این گیاه، گلدونی است که از زهکشی خوبی برخوردار باشد و بتواند آب اضافه را از گلدون خارج کند؛ یک گلدان سرامیکی می‌تواند یک گلدان مناسب سانسوریا باشد.

3. سبزی ریحان

گلدان مناسب آشپزخانه: گلدان سبزی ریحان
سبزی ریحان

یکی از انواع گلدان مناسب آشپزخانه، گلدان‌هایی هستند که شامل گیاهان خوراکی می‌شوند؛ سبزی ریحان یکی از پرطرفدارترین مدل‌های سبزی بوده که افراد زیادی که مصرف آن علامند هستند؛ اگر شما هم علاقمند به استفاده از سبزی ریحان در غذاهای خود هستید، می‌توانید این گیاه را در یک گلدان در آشپزخانه پرورش دهید.

لازم به ذکر است که پرورش سبزی ریحان بسیار ساده می‌باشد ولی باید این گیاه را در نور زیاد و یک محیط گرم، پرورش دهید؛ شما می‌توانید گیاه سبزی ریحان را در یک گلدان پشت پنجره آشپزخانه بدون هیچ مشکلی، پرورش دهید.

نکته: ریحانی که با خاک غیر شیمیایی پرورش داده شده است، بهترین و سالم‌ترین ریحان برای خوراک اعضای خانواده می‌باشد.

پروش سبزیجات در گلدان
پروش سبزیجات (از جمله ریحان) در گلدان پشت پنجره آشپزخانه
پرورش انواع سبزیحات در گلدان در آشپزخانه
پرورش انواع سبزیحات در گلدان در آشپزخانه

نکته: برای کشت سبزی ریحان می‌توانید هر گلدونی با هر جنسی استفاده کنید؛ نکته مهم در انتخاب گلدان مناسب آشپزخانه برای پرورش سبزیجات به خصوص سبزی ریحان، توجه به ارتفاع و زهکشی گلدون می‌باشد؛ گلدونی را انتخاب کنید که ارتفاعی بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر داشته و دارای زهکشی مناسب باشد.

4. گیاه گندمی یا سنجاقی

گلدان مناسب آشپزخانه: گیاه گندمی یا سنجاقی
گیاه گندمی یا سنجاقی

گیاه گندمی که با نام گیاه سنجاقی نیز شناخته می‌شود، یک گیاه زیبا برای کاشتن در گلدان مناسب آشپزخانه می‌باشد. سنجاقی یکی از تطبیق پذیرترین گیاهان آپارتمانی بوده و نگهداری از آن، بسیار ساده می‌باشد؛ همچنین با وجود اینکه در نور زیاد بهتر رشد می‌کند، می‌تواند با نور کم نیز به رشد خود، ادامه دهد؛ به همین دلیل، تمامی افراد از جمله افرادی که مهارت و تجربه پرورش گل و گیاه را ندارند نیز می‌توانند به راحتی از آن نگهداری کنند.

از ویژگی‌های برتر گیاه گندمی، می‌توان به قابلیت برتر تصفیه کردن هوا و از بین بردن بو و آلاینده‌های داخل هوا (مانند کربن مونوکسید یا فرمالدهید) اشاره کرد. در صورتی که یک گیاه گندمی بالغ دارید، می‌توانید از آن به صورت آویز در آشپزخانه استفاده کنید.

آویزان کردن گیاه گندمی در آشپزخانه
آویزان کردن گیاه گندمی یا سنجاقی در آشپزخانه

نکته: در رشد گیاه گندمی، جنس گلدون از اهمیت خاصی برخوردار نمی‌باشد و می‌توانید حتی از یک گلدان دکوری آشپزخانه برای پرورش آن استفاده کنید؛ نکته حائز اهمیت این است که گلدانی را انتخاب نمایید که از نظر سایز، کمی بزرگ‌تر از ریشه‌های گیاه مدنظر شما باشد؛ همچنین گلدون باید از تعداد کافی از سوراخ‌های زهکشی در کف خود، برخوردار باشد.

5. گیاه برگ عبایی

گلدان مناسب آشپزخانه: گیاه برگ عبایی
گیاه برگ عبایی

برگ عبایی به دلیل برگ‌های سبز و بلندی که دارد از زیبایی خاصی برخوردار بوده و همچنین به دلیل مقاومت بالا در شرایط نگهداری مختلف، توان رشد با نور کم و غیر مستقیم، قابلیت رشد در محیطی مرطوب یا خشکی هوا به عنوان یک گزینه مناسب در لیست گلدان مناسب آشپزخانه قرار گرفته است.

نکته: نوع ابلق از گیاه برگ عبایی، حساس‌تر از نوع سبز آن می‌باشد.

آشپزخانه در روزهای مختلف با انجام فعالیت‌های متفاوت، دچار نوسانات دمایی، رطوبت کم یا زیاد، گرمای بالا و موارد مشابه خواهد شد؛ برگ عبایی به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل تغییرات دمایی دارد، یک گیاه مناسب آشپزخانه به شمار می‌رود.

گلدان گل برگ عبایی
گلدان گل برگ عبایی

نکته: برای نگهداری گیاه برگ عبایی می‌توانید از گلدان‌های مختلفی از جمله گلدان سرامیکی که از زهکشی مناسب برخوردار باشد، استفاده نمایید.

6. گیاه آلوئه ورا

گلدان مناسب آشپزخانه: گیاه آلوئه ورا
گیاه آلوئه ورا

یکی از گیاهان مناسب آشپزخانه که جدا از ظاهر زیبا و منحصر به فردی که دارد، از ویتامین‌ها و خواص معدنی مختلفی برای سلامتی و پوست انسان، برخوردار می‌باشد، گیاه آلوئه ورا می‌باشد؛ این گیاه نیاز به آبیاری زیاد نداشته و تنها می‌تواند به نور کافی، به زندگی خود ادامه دهد؛ به همین دلیل، گلدان آلوئه ورا یک گلدان مناسب آشپزخانه به شمار می‌رود.

در صورتی که به هنگام آشپزی، پوست شما دچار سوختگی شد، می‌توانید از خواص فوق العاده ژل آلوئه ورا برای کاهش درد و سوزش حاصل از سوختگی و در نهایت، بهبود آن، استفاده کنید. آلوئه ورا نسبت به تغییرات محیطی از جمله کاهش یا افزایش رطوبت، تغییرات دمایی و … مقاوم بوده و آسیبی نمی‌بیند.

ژل ترمیمی آلوئه ورا
ژل آلوئه ورا برای ترمیم پوست
گیاه آلوئه ورا در گلدان کوچک
گیاه آلوئه ورا در گلدان کوچک

نکته: در انتخاب گلدان مناسب برای گیاه آلوئه ورا، گلدانی را انتخاب کنید که از سوراخ‌های زهکشی خوبی برخوردار باشد. در صورتی که گیاه آلوئه ورا شما کوچک است، بهتر است از گلدون‌های کوچک (مثلاً گلدون‌هایی با قطر 10 سانتی‌متر) استفاده نمایید

7. گیاه پاپیتال

گلدان مناسب آشپزخانه: گیاه پاپیتال
گیاه پاپیتال

در صورتی که گیاه پاپیتال را در نقطه‌ای از منزل قرار دهید که نور خوبی را از پنجره دریافت کند، نیاز به نگهداری خاصی نداشته و به راحتی رشد خواهد کرد؛ به همین دلیل، پاپیتال یک گلدان مناسب آشپزخانه به شمار می‌رود گیاه پاپیتال دارای نژادهای مختلفی با رنگ‌های متفاوت از جمله سیاه، زرد و سبز بوده و به عنوان یک گلدان دکوری آشپزخانه، گزینه خوبی می‌باشد.

از مزایای گیاه پاپیتال می‌توان به ایجاد هوای پاک و زیبایی خاصش اشاره کرد، ولی از طرفی این گیاه برای حیوانات خانگی سمی بوده و باید دور از دسترس نگهداری شود؛ به همین دلیل، می‌توان آن را به صورت آویز یا در شلف‌های آشپزخانه نگهداری کرد.

آویزان کردن گیاه پاپیتال
آویز گیاه پاپیتال

گیاه پاپیتال می‌تواند انواع آلاینده‌های موجود در آشپزخانه مانند باکتری‌ها، کپک‌ها، بنزن و فرمالدهید را به خوبی تصفیه کند و به همین دلیل، این گیاه جزو گیاهان مناسب آشپزخانه برای تمیز کردن آلودگی‌های این محیط می‌باشد.

گیاه پاپیتال در آشپزخانه
گیاه پاپیتال در آشپزخانه

نکته: برای پاپیتال می‌توانید از انواع گلدان (مانند گلدان سرامیکی، سفالی، پلاستیکی و …) با زهکشی مناسب، استفاده نمایید؛ نکته اصلی در نگهداری از این گیاه، توجه به رطوبت و دمای آن می‌باشد. گیاه پاپیتال را در خاک مخصوص گلدون کاشته و در رطوبت بین 50 تا 70 درصد و در دمای معتدل (در حدود 8 تا 25 درجه) نگهداری کنید.

8. گیاه اسطوخودوس

گلدان مناسب آشپزخانه: گیاه اسطوخودوس
گیاه اسطوخودوس

یکی از گیاهان خشبو کننده هوا که دقیقاً مناسب آشپزخانه‌هایی با هوای گرفته با بوی تند غذا است، گیاه اسطوخودوس می‌باشد؛ این گیاه، بوی خوبی را تولید کرده که انسان را به خود جذب، ولی حشرات مزاحمی مانند مگس و پشه را دفع می‌کند.

به دلیل عطر خوب و زیبایی گیاه اسطوخودوس، می‌توان از این گلدان روی اپن آشپزخانه استفاده کرد؛ با به به کاربردن این گلدان برای روی اپن آشپزخانه می‌توانید در حین کار یا استراحت در محیط پذیرایی، از بوی خوب آن لذت ببرید و از طرفی، حشرات مزاحم را از خود دور کنید.

اسطوخودوس در گلدان سرامیکی
اسطوخودوس در گلدان سرامیکی
گلدان اسطوخودس در آشپزخانه
گلدان اسطوخودس در آشپزخانه

نکته: گیاه اسطوخودوس می‌تواند حتی در حد یک درختچه رشد کند؛ در صورتی که می‌خواهید از این گیاه در یک گلدون استفاده نمایید، بهتر است از گلدون‌هایی با سایز بزرگ (بین 30 تا 40 سانتی‌متر) برای کاشت اسطوخودوس استفاده نمایید تا پس از رشد گیاه، با مشکلی مواجه نشوید.

9. ونوس حشره خوار

گلدان مناسب آشپزخانه: ونوس حشره خوار
ونوس حشره خوار

به دلیل وجود مواد غذایی و رطوبت در آشپزخانه، حشراتی مانند پشته، مگس و … در این محیط جمع می‌شوند؛ یک گیاه مناسب آشپزخانه که می‌تواند شما را از دست این حشرات نجاد دهید، ونوس حشره خواهد می‌باشد؛ البته باید به این نکته هم اشاره کرد که داشتن یک ونوس حشره خوار به معنای از بین رفتن تمامی حشرات مگس و پشه‌ها نمی‌باشد، ولی می‌تواند تعداد آن‌ها را تا حد قابل توجهی، کاهش دهد.

ونوس حشره خوار در آشپزخانه
ونوس حشره خوار در آشپزخانه

اگر به دنبال یک گلدان برای اپن آشپزخانه هستید تا به هنگام کارکردن، حشرات شما را آزار ندهند، این گلدون، مناسب آشپزخانه شما خواهد بود.

گلدان ونوس حشره خوار
گلدان ونوس حشره خوار

نکته: ریشه ونوس حشره خوار در حدود 20 تا 25 سانتی‌متر، رشد خواهد کرد؛ به همین دلیل، باید گلدونی را خریداری کنید که حداقل دارای قطر 20 تا 25 سانتی‌متر باشد؛ البته گزینه بهتر، استفاده از گلدان‌هایی با قطر 30 سانتی‌متر می‌باشد.

10. کاکتوس

گلدان مناسب آشپزخانه: کاکتوس
کاکتوس
گلدان مناسب آشپزخانه: کاکتوس گورخری
کاکتوس گورخری

یک گلدان مناسب آشپزخانه گلدانی است که تا حد امکان، به آب کمتری نیاز داشته و چه بهتر که با دمای بالا نیز سازگاری داشته باشد؛ کاکتوس به دلیل اینکه می‌تواند مدت زیادی را بدون آب زنده بماند و از طرفی، علاقه زیادی هم به حرارت دارد، جزو پرطرفردارترین گیاهان مناسب آشپزخانه شناخته شده است. کاکتوس‌ها دارای گونه‌های مختلفی هستند که هر یک دارای ظاهری متفاوت ولی از طرفی دیگری، باطنی مشابه هستند.

گلدان مناسب کاکتوس
گلدان مناسب کاکتوس
انواع کاکتوس
انواع کاکتوس

نکته: به صورت کلی، گلدان‌هایی از جنس سفال، سرامیک و پلاستیک، نسبت به سایر گلدان‌ها، برای کاکتوس مناسب‌تر می‌باشند؛ علت این امر، قیمت مناسب، قابلیت خرید آسان، زهکشی مناسب و طول عمر بالای این گلدان‌ها می‌باشد.

11. گل بنفشه آفریقایی

گلدان مناسب آشپزخانه: گل بنفشه آفریقایی
گل بنفشه آفریقایی

اگر یک گلدان برای آشپزخانه انتخاب کرده‌اید، تنها نباید به انتخاب یک گیاه مقاوم توجه داشته باشید، بلکه می‌توانید معیار خود را بر روی زیبایی گیاه و بهبود دکوراسیون خود، قرار دهید؛ البته با این وجود، نباید از قابلیت رشد گیاه در محیط آشپزخانه غافل شد، چرا که گیاه یک موجود زنده بوده و ما نمی‌خواهیم تنها برای زیبا کردن آشپزخانه، یک موجود زنده را زجر دهیم.

گل بنفشه آفریقایی در آشپزخانه
گل بنفشه آفریقایی در آشپزخانه

برای زیباسازی آشپزخانه می‌توانید از یک گل بنفشه آفریقایی استفاده نمایید؛ این گیاه در تمامی فصول سال، گلدهی داشته و می‌تواند آشپزخانه شما را به صورت دائمی، زیبا نگه دارد. گل بنفشه آفریقایی، نیاز به آبیاری پیوسته دارد ولی از طرفی، نیاز به نور مستقیم خورشید نداشته و به همین دلیل، می‌توان با قرار دادن آن در معرض نور غیر مستقیم در آشپزخانه و آبیاری کافی به این گیاه، از آن به خوبی در آشپزخانه نگهداری کرد.

گل بنفشه آفریقایی در گلدان پلاستیکی
گل بنفشه آفریقایی در گلدان پلاستیکی

شما می‌توانید از این گیاه به عنوان یک عنصر و گلدان دکوری آشپزخانه استفاده نمایید؛ برای اینکار، می‌توانید این گیاه را در یک گلدان روی اپن آشپزخانه قرار داده یا جهت جلوه نمایی و دریافت بیشتر، آن را در یک گلدان پشت پنجره آشپزخانه بگذارید.

نکته: گلدان‌هایی از جنس پلاستیک برای بنفشه آفریقایی مناسب می‌باشند؛ چرا که گلدون‌های دیگر، مانند گلدون‌های سفالی یا فلزی، سرما را به خود جذب کرده و باعث ایجاد تنش سرمایی در این گیاه خواهند شد.

12. گیاه قهوه

گلدان مناسب آشپزخانه: گیاه قهوه عربیکا
گیاه قهوه عربیکا
گلدان مناسب آشپزخانه: گیاه قهوه کانفورا
گیاه قهوه کانفورا

درخچه‌های قهوه دارای گونه‌های مختلفی هستند که میوه یا همان دانه‌های قهوه، از آن‌ها استخراج می‌شوند؛ دانه‌های قهوه، اکثراً در دو دسته “قهوه عربیکا” و “قهوه کانفورا” کشت می‌شوند؛ البته احتمال خیلی کمی وجود دارد که شما بتوانید دانه‌های قهوه را در منزل خود، کشت کنید، ولی نباید به این علت، از زیبایی‌های گیاه قهوه غافل شوید. گیاه قهوه می‌تواند در 3 سالگی، گل‌های سفید بسیار زیبایی را ایجاد کند.

گیاه قهوه در گلدان
گیاه قهوه در گلدان

گیاه قهوه دارای برگ‌های براق بوده و رشد متراکم این گیاه، باعث شده تا به یک گلدان مناسب آشپزخانه تبدیل شود؛ این گیاه به عنوان یک گلدان خانه و آشپزخانه شناخته می‌شود، ولی برای نگهداری از آن، باید گیاه را در مقابل نور غیر مستقیم خورشید قرار داده و آن را به صورت مداوم، آبیاری کنید؛ برای نگهداری بهتر، می‌توانید گیاه قهوه را در یک گلدان پشت پنجره قرار دهید.

نکته: به صورت کلی، گلدون‌های پلاستیکی با سایز استانداردها 12، گلدون‌های مناسبی برای رشد گیاه قهوه می‌باشند.

گلدان مناسب دکوراسیون آشپزخانه

اکثر افرادی که به دنبال خرید گلدان مناسب آشپزخانه هستند، یا می‌خواهند که فضای دلنشینی را به وجود آورند و یا می‌خواهند که دکوراسیون خود را زیباتر سازند؛ به هر جهت، برای داشتن یک گلدان دکوری آشپزخانه زیبا، باید به چند نکته اصلی در خرید خود، توجه داشته باشید:

 • انتخاب درست ابعاد: گیاهانی که دارای قد بلندی هستند، می‌توانند فضای بسیار زیبایی را به وجود آورند، ولی اینگونه گیاهان، بیشتر برای فضاهای بزرگ، مناسب هستند؛ برای زیباسازی دکوراسیون داخل آشپزخانه، بهتر است از گیاهانی کوتاه قد استفاده نمایید؛ البته یک گلدون تنها، تأثیر چندانی ندارد، پس پیشنهاد می‌دهید تا از یک مجموعه از گلدون‌هایی با گیاهان کوچک، استفاده نمایید.
 • توجه به نیازهای گیاه: هر گیاه برای رشد کامل و سالم، به یکسری شرایط محیطی و مواد غذایی نیاز دارد؛ برای آشپزخانه‌های خود، گیاهی را انتخاب نمایید که با شرایط محیطی آشپزخانه بتواند به رشد خود، ادامه دهد و گلدانی را انتخاب نمایید که از نظر طراحی، با دکوراسیون آشپزخانه شما، در تناسب حداکثری باشد.
 • رنگ زیبای گل و گلدان: برای زیبایی هرچه بیشتر دکوراسیون آشپزخانه، سعی کنید گلدونی را انتخاب نمایید که از نظر رنگ، هم با گیاه و هم با محیط آشپزخانه در تناسب باشد؛ می‌توانید گلدانی را انتخاب کنید که از نظر رنگ با بخش‌های اصلی آشپزخانه مانند دیوارها، وسایل، پرده‌ها و تجهیزات آشپزخانه، هماهنگی داشته باشد. همچنین می‌توانید برای هماهنگی بیشتر، از یک گلدان دیواری آشپزخانه استفاده نمایید.

پیشنهاد مجموعه جام سنگی:

در صورتی که به گیاهان قد بلند علاقمند هستید، می‌توانید از اینگونه گیاهان در گوشه‌های آشپزخانه استفاده نمایید تا بدون ایجاد مشکل، دکوراسیونی زیبا را پدید آورید. از طرفی، اگر نمی‌خواهید که میهمانان یا افرادی که در اتاق نشیمن حضور دارند، به داخل آشپزخانه (مثلاً شما را حین آشپزی یا شستشو ببیند) دید داشته باشند، می‌توانید از این گیاهان به عنوان دیوار استفاده نمایید و یا اینکه از تعدادی گیاه و گلدان برای روی اپن آشپزخانه استفاده نمایید.

سخن پایانی

یک گلدان مناسب آشپزخانه، گلدانی است که هم از نظر ظاهری و هم از نظر گیاه موجود در آن، با آشپزخانه تناسب داشته باشد؛ به صورت کلی، برای استفاده از گلدان در آشپزخانه باید به رنگ و طرح آن، توجه داشته باشید تا با رنگ و طرح دیوارها، پرده‌ها و دیگر اجزای آشپزخانه، هماهنگی داشته باشد. از طرفی دیگر، باید به نوع و نیازهای گیاه موجود در گلدون نیز توجه داشته باشید تا گلدونی با گیاهان مناسب آشپزخانه را خریداری نمایید؛ گیاه مناسب آشپزخانه به گیاهی گفته می‌شود که با وجود نور کم داخل آشپزخانه، فراموش کردن برای آبیاری مداوم یا حرارت تقریباً بالای آشپزخانه، بتواند بدون مشکل، به رشد خود، ادامه دهد.

ما در مجموعه جام سنگی، انواع گلدان لوکس و زیبا را برای شما آماده کرده‌ایم؛ امیدواریم که از کیفیت کار و قیمت‌های استثنائی فروشگاه جام سنگی، راضی باشید.

سوالات متداول

برای انتخاب گلدان مناسب آشپزخانه باید در ابتدا یک گیاه مناسب را انتخاب کنید؛ یک گیاه مناسب، گیاهی است که بتواند در شرایط محیطی آشپزخانه مانند حرارت بالا، نور کم و … دوام آورده و به صورت کلی از تحمل بالایی برخوردار باشد.

از جمله گیاهان مناسب  آشپزخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گیاه پتوس
 • گیاه سانسوریا
 • گیاه پاپیتال
 • انواع کاکتوس
 • و چند مورد دیگر که در مقاله به آن‌ها اشاره کردیم.

برای خرید گلدان مناسب آشپزخانه باید به گیاه مدنظر خود و نیاز آن توجه داشته باشید؛ به عنوان مثال، برای گیاهانی مانند پتوس، سانسوریا و موارد مشابه که نباید در رطوبت زیادی قرار بگیرند، می‌توانید از یک گلدان سرامیکی با زهکشی مناسب استفاده نمایید.

یک گیاه مناسب آشپزخانه، گیاهی است که از ویژگی‌هایی مانند نیاز کم به نور خورشید، عدم نیاز به جابه‌جایی مداوم، توان رشد با آب کم، تحمل دمای زیاد و به صورت کلی، مقاومت بالایی داشته باشد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که، شما می‌توانید گیاه و گلدان مناسب آشپزخانه را بر اساس شرایط مورد نیاز برای رشد گیاه، انتخاب نمایید.

در صورتی که آشپزخانه شما، دسترسی خوبی به نور دارد، گیاهی را انتخاب کنید که در معرض نور مسقیم، رشد بهتری داشته باشد؛ در مقابل، اگر آشپزخانه شما، در محیط کم نوری قرار دارد، گلدان‌هایی که نیاز خاصی به نور ندارند، گزینه مناسبی برای آشپزخانه شما هستند.

حال اگر گیاه مدنظر شما نیاز به آب زیاد دارد، گلدانی را انتخاب کنید که رطوبت را به مدت طولانی در خود نگه می‌دارد؛ و در مقابل، اگر نیاز کمی به آب دارد، گلدانی را انتخاب کنید که آب اضافه را از خود عبور داده و رطوبت را زیاد نگه نمی‌دارد.

در انتخاب گیاه و گلدان مناسب آشپزخانه باید به موارد دیگری همچون شرایط رشد گیاه در دماهای بالا، میزان مقاومت به تغییرات دمایی و به صورت کلی، توان و تحمل گیاه نیز توجه داشته باشید.

نظرات و پیشنهادات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *