چه گلدانی برای پتوس مناسب است؟

فهرست مطالب

گلدان مناسب پتوس
گلدان مناسب پتوس

فهرست مطالب

گیاهان آپارتمانی از انواع مختلفی برخوردار هستند و یکی از پرطرفدارترین این گیاهان، پتوس می‌باشد؛ به دلیل رنگ همیشه سبز و شرایط نگهداری آسان، افراد زیادی به این گیاه علاقمند شده‌اند. برای زیبایی و تزیین محیط‌های آپارتمانی و ایجاد فضایی مشابه طبیعت، افراد زیادی از گلدان‌ها و گیاهان سرسبز و زیبا، استفاده می‌کنند؛ پتوس می‌تواند طراوت و شادابی را در محیط افزایش دهد و شناخت گلدان مناسب پتوس می‌تواند به شما کمک کند تا این شادابی و طراوت را هم افزایش دهید و هم برای مدت بیشتری از این شرایط لذت ببرید.

گیاه پتوس یا پوتوس چیست؟

پتوس یا پوتوس یا لوکَژ (1)

پتوس یا پوتوس یا لوکَژ (با نام علمی: Epipremnum aureum)، یک گیاه سرسبز و زیبا برای محیط‌های آپارتمانی و یک گلدان مناسب آشپزخانه می‌باشد و به دلیل نگهداری آسان، برای افراد مبتدی که مهارت کافی برای نگهداری از گیاهان را ندارند، مناسب می‌باشد؛ به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً این گیاه را خریداری و از زیبایی آن، لذت ببرید.

گیاه پتوس جزو گیاهان رونده می‌باشد؛ این به معنای آن است که پس از رشد برگ‌ها و ساقه‌های این گیاه، می‌توان یک مسیر را برای رشد این گیاه تعیین کرد و تنها با یک گلدان، فضایی سرسبز و زیبا را بدست آورد.

پتوس یا پوتوس یا لوکَژ (2)

به صورت کلی، به دلیل شرایط نگهداری آسان و رنگ همیشه سبز، گیاه پوتوس از علاقه‌مندان بسیاری، برخوردار شده است؛ این گیاه دارای گونه‌های مختلفی بوده که هر یک دارای زیبایی‌های بسیاری هستند و می‌توانند برای تزئین و افزایش زیبایی منازل، محیط کار، رستوران‌ها، دفاتر و … به کار برده شوند.

برای نگهداری از گل و گیاهانی که در داخل منزل نگهداری می‌کنید، در ابتدا باشد به نیازهای اصلی آن توجه داشته باشید؛ این موضوع، حتی برای گیاهانی با استقامت بالا (گیاهانی که توان رشد در شرایط سخت را دارند) نیز صدق می‌کند؛ به عنوان مثال، برای گیاه پتوس باید به خاک، رطوبت، گلدان مناسب پتوس و چند مورد دیگر نیز توجه داشته باشید؛ البته برای این گیاه، لازم نیست زیاد نگران باشید، چرا که نگهداری از این گیاه آسان می‌باشد.

پتوس یا پوتوس یا لوکَژ (3)

قدرت رشد ساقه‌های پوتوس به نحوه نگهداری و خاک مناسب پتوس بستگی دارد؛ از طرفی نباید انتخاب گلدان مناسب برای پتوس را نیز فراموش کرد، چرا که در رشد و شادابی گیاه، تأثیر بسزایی دارد؛ به همین دلیل، شناخت ویژگی‌های گلدان مناسب پتوس از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

ویژگی‌های گلدان مناسب پتوس

ویژگی‌های گلدان مناسب پتوس (1)
ویژگی‌های گلدان مناسب پتوس (2)

همانطور که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم، نگهداری از پوتوس کار ساده‌ای می‌باشد و تنها نیاز به دقت به چند مورد کوچک دارد؛ یکی از این موارد، انتخاب گلدان مناسب برای پتوس می‌باشد؛ از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های گلدان مناسب پتوس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. زهکش مناسب گلدان

تقریباً هرگونه گلدانی که از یک سوراخ زهکشی مناسب برخوردار باشد، برای رشد پتوس کافی می‌باشد. آب دادن اضافه به گیاه می‌تواند باعث جمع شدن رطوبت بیش از حد در خاک و در نتیجه، آسیب به ریشه گیاه شود؛ زهکشی باعث می‌شود تا آب و رطوبت اضافه از داخل خاک، خارج شده و گیاه، تنها به میزان مورد نیاز خود، آب را جذب کند و به اصطلاحی، خاک گیاه غرقابی نشود.

نکته: گیاه پوتوس در خاکی که به صورت یکنواخت مرطوبت شود (رطوب اضافه نداشته باشد یا سریع خشک نشود)، بهترین رشد را خواهد داشت.

نکته:

برای آبیاری گیاه باید به جنس گلدان توجه داشته باشید؛ به عنوان مثال، رطوبت در گلدان‌های پلاستیکی باقی می‌ماند و به همین دلیل، گیاهانی که داخل گلدان پلاستیکی هستند، نیاز به آبیاری کمی دارند. از طرفی، رطوبت در گلدان‌های سفالی جذب شده و خاک سریع‌تر خشک می‌شود و به همین دلیل، گیاهانی که داخل گلدان سفالی هستند، نیاز به آبیاری مکرر دارد.

2. نوع گلدان مناسب پتوس

برای انتخاب گلدان مناسب برای گیاه پتوس باید به نوع گلدان نیز توجه داشته باشید که انواع گلدان در بازار موجود می‌باشد که کار را برای ما سخت خواهد کرد؛ البته منظور از نوع گلدان، بیشتر ساختار آن می‌باشد تا جنس آن (برای فهمیدن جنس مناسب پتوس، به “نکته‌ای” که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، مراجعه نمایید):

ساخت گلدان مناسب پتوس با استفاده از تکیه گاه
تکیه گاه ساقه (قیم)

ساقه‌های پتوس به میزان زیادی رشد می‌کنند، پس در صورتی که این گیاه در یک گلدان معمولی، کاشه شده است، باید ساقه‌های آن را به یک تکیه‌گاه یا قیم (ابزاری برای جهت‌دهی به ساقه‌های گیاه)، وصل کنید. استفاده از سبدهای آویز پلاستیکی با سینی زهکش متصل در منزل، می‌تواند بهترین نتیجه را برای رشد گیاه پوتوس داشته باشد، چرا که به سرعت خشک نشده و از طرفی، زیر گلدانی مانع از چکه کردن آب خواهد شد.

نکته: گلدان‌های آویزی، به قیم نیاز ندارند و ساقه‌های آن، به جای بالا رفتن از لبه گلدان، آویزان می‌شوند.

پتوس با گلدان سفالی

انتخاب گلدان مناسب پتوس از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد، چرا که ریشه پتوس نباید در آب بماند و به همین دلیل، باید گلدانی را انتخاب کنید که به خوبی زهکشی شده باشد. بهترین گلدان برای پوتوس، گلدانی از جنس سفال می‌باشد؛ همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، گلدان سفالی، رطوبت اضافی را به خود جذب کرده و دمای خاک را تنظیم می‌کند.

نکته: بخش انتهایی گلدان پوتوس، حتماً باید از سوراخ زهکشی خوبی برخوردار باشد تا آب و رطوبت اضافه از گلدان خارج شود؛ جهت جلوگیری از کثیف شدن محیط به هنگام خروج آب، می‌توانید از انواع زیر گلدانی استفاده نمایید.

3. سایز گلدان مناسب پتوس

سایز گلدان مناسب پتوس (1)

برای انتخاب گلدان مناسب پتوس باید به سایز آن نیز توجه داشته باشید؛ سایز مناسب گلدان پتوس هم به اندازه ریشه گیاه بستگی دارد. پوتوس جزو آن دسته از گیاهانی است که به ندرت، نیاز به تعویض گلدان پیدا می‌کند و در واقع می‌توان این گیاه را در یک گلدان کوچک هم پرورش داد؛ در صورتی که می‌خواهید یک گلدان جدید را برای گیاه پتوس تهیه کنید، نباید گلدان جدید، بیش‌تر از 5 سانتی‌متر، بزرگ‌تر از گلدان قبلی یا محدوده تجمع ریشه‌ها باشد.

نکته: تنها زمانی اقدام به تعویض گلدان پتوس نمایید که ریشه‌های آن باعث مسدود شدن سوراخ‌های گلدان شده و یا ریشه‌ها، شروع به بیرون زدن از خاک کرده باشند.

نکته: بهترین فصل برای تعویض گلدان پوتوس، فصل بهار می‌باشد که گیاه در آن زمان، رشد خوبی را دارد.

در انتخاب سایز گلدان مناسب پتوس توجه داشته باشید که گلدانی را انتخاب کنید که از عمق کافی برخوردار باشد؛ به صورت کلی، گلدانی با عمق 25 سانتی‌متر، برای رشد ریشه پوتوس کافی می‌باشد.

سایز گلدان مناسب پتوس (2)
سایز گلدان مناسب پتوس (3)

بهترین معیار برای تعویض گلدان، مقایسه اندازه گلدان نسبت به اندازه گیاه می‌باشد؛ در صورتی که ریشه‌های پتوس از گلدان بزرگ‌تر هستند و شروع به بیرون زدن از خاک کرده‌اند (در اصطلاح، گلدان برای گیاه تنگ شده)، حتماً گلدان را تعویض کنید؛ در شرایط دیگر، نیازی به تعویض گلدان پتوس نمی‌باشد، چرا که باعث کاهش سرعت رشد گیاه خواهد شد، مگر در شرایط ضروری‌ای مانند شکستگی گلدان.

به صورت کلی، از اصلی‌ترین نشانه‌های زمان تعویض گلدان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آویزان شدن برگ‌ها
 • زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌ها
 • تورم یا شکستن گلدان
 • بیرون زدن ریشه‌ها از خاک گلدان
 • کاهش سرعت و میزان رشد گیاه

در صورتی که هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، اندازه گلدان را نسبت به رشد ریشه‌های پتوس بررسی کنید و در صورت نیاز، به سراغ تهیه گلدان مناسب پتوس نمایید.

سایز گلدان مناسب پتوس (4)

نکته: در صورتی که به دلیل رشد بیش از حد، پتوس خیلی سنگین شده بود، می‌توانید بلندترین ساقه را هرس کنید به اندازه مناسب برسد، و یا آن را به یک قیم یا دیوار متصل نمایید.

4. خاک مناسب پتوس

خاک مناسب پتوس (1)

توجه داشته باشید که استفاده از یک خاک گلدان خوب به اندازه خرید گلدان مناسب پتوس نیز برای رشد گیاه اهمیت دارد؛ استفاده از یک خاک گلدان خوب، یک قدم بزرگ در جلوگیری از ایجاد آفات یا بیماری در اطراف گیاه می‌باشد.

گیاه پتوس در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، بهترین و سریع‌ترین روند رشد را دارد و یکی از اصلی‌ترین موارد در ایجاد شرایط مناسب برای رشد صحیح این گیاه، استفاده از ترکیب مناسب خاک می‌باشد؛ امروزه، انتخاب یک خاک مناسب پتوس از دغدغه‌های اصلی صاحبین و پرورش دهندگان این گیاه می‌باشد.

پیت ماس
پیت ماس (Peat moss)
پرلیت
پرلیت (Perlite)

پوتوس جزو گیاهان حساس نبوده و می‌تواند در انواع ترکیبات خاکی، به خوبی رشد نماید؛ ولی در صورتی که می‌خواهید این گیاه رشد سریعی داشته باشد و همواره نشاط و زیبایی خود را حفظ کند، با از یک خاک مناسب پتوس که سرشار از مواد مغذی است، استفاده نمایید.

ترکیبات زیر، یک ترکیب خاک عالی برای رشد گیاه پتوس می‌باشند:

 1. خاک گلدانی غنی از مواد مغذی
 2. ترکیب خاک با پیت ماس و پرلیت
خاک مناسب پتوس (2)

با ترکیبی که در بالا معرفی کردیم، به راحتی می‌توانید یک خاک مناسب پتوس را آماده و برای پرورش گیاه خود، از آن استفاده نمایید. به صورت کلی، پوتوس به خاکی نیاز دارد که هوا به خوبی در آن جریان پیدا کند و از طرفی، این خاک بتواند رطوبت کافی را حفظ کند و رطوبت اضافه را از طریق زهکشی (منافذی در انتهای گلدان جهت خارج شدن آب اضافه و تنفس بهتر ریشه‌ها)، دفع نماید.

نکته: برای اینکه پتوس بهترین روند رشد را داشته باشد، باید خاک آن را به صورت یکنواخت مرطوب کنید و نگذارید بیش از حد مرطوب یا خشک شود.

بهترین زمان برای تعویض گلدان پتوس

زمان تعویض گلدان پتوس

اکثر افرادی که یک پتوس را خریداری کرده‌اند و یا انواع پتوس را پرورش می‌دهند، با رشد این گیاه، نیاز دارند که گلدان آن بزرگ‌تر کنند؛ حال جدا از انتخاب یک گلدان مناسب پتوس، یک سوال مطرح می‌شود: بهترین زمان برای تعویض گلدان پوتوس چه زمانی است؟

به صورت کلی، بهترین فصل برای تعویض گلدان این گیاه، فصل بهار می‌باشد که گیاه دارای بالاترین قدرت رشد بوده و می‌تواند خود را به خوبی با محیط جدید سازگار سازد؛ ولی باید به یک موضوع توجه کنید، و آن هم این است که نیایید هر بار که فصل بهار رسید، گلدان این گیاه را تعویض کنید؛ جدا از بهترین فصل برای تعویض گلدان پتوس، تعویض گلدان نیاز به رسیدن این گیاه به یک شرایط خاص دارد:

 • در صورتی که سایز پیتوس و ریشه‌های آن، بزرگ‌تر از فضای گلدان شوند و شروع به بیرون زدن از خاک کنند یا سوراخ زهکشی گلدان را بپوشانند، باید گلدان آن را تعویض کنید.
 • زمانی که یک گیاه پوتوس جدید خریداری می‌کنید، باید بررسی کنید که گلدان پتوس قدیمی از نظر سایز، یک گلدان مناسب برای پتوس جدید می‌باشد؟ در صورتی که اینطور نیست، یعنی بادی یک گلدان با سایز مناسب را خریداری کنید.
 • متأسفانه گیاهان به دلایل مختلفی ممکن است دچار بیماری‌های مختلفی مانند پوسیدگی ریشه شوند؛ یکی از این دلایل، کوچک بودن گلدان می‌باشد؛ در صورتی که گیاه پوتوس شما از این مشکل رنج می‌برد، باید گلدان گیاه خود را تعویض کنید.
بیرون زدن ریشه از خاک

مجدد تکرار می‌کنیم که نباید یک زمان خاص مانند یکی از فصل‌ها را برای زمان تعویض گلدان گیاه انتخاب نمایید و هر بار که آن زمان فرا رسید، اقدام به تعویض گلدان نمایید، بلکه باید بررسی کنید که آیا گیاه به دلیل کمبود فضا، دچار مشکل شده است یا خیر؟ در صورتی که جواب مثبت بود، می‌توانید با انتقال گیاه به یک گلدان بزرگ‌تر، مشکل را برطرف کنید.

به صورت کلی، می‌توانید با تعویض گلدان پتوس در فصل بهار، شوک حاصل از جابه‌جایی را تا حد زیادی برای گیاه کاهش دهید؛ از طرفی، تعویض گلدان در فصل زمستان را اصلاً توصیه نمی‌کنیم، چرا که گیاه پتوس در زمستان در مرحله رشد غیر فعال قرار دارد و انتقال آن به یک مکان دیگر، می‌تواند شوک بزرگی به آن وارد کند.

سخن پایانی

برای داشتن یک گلدان مناسب پتوس باید به موارد مختلفی از جمله سایز مناسب گلدان پتوس، جنس (سفالی، سرامیکی، پلاستیکی و …)، داشتن یک زهکشی مناسب و تهیه خاک مناسب پتوس نیز توجه داشته باشید. بهترین گزینه، انتخاب گلدانی با عمق 25 سانتی‌متر می‌باشد؛ از طرفی دیگر، باید توجه داشته باشید که گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا آب اضافه از آن خارج شود؛ همچنین می‌توانید از گلدان‌های سفالی برای گیاه پوتوس استفاده کنید تا رطوبت اضافه را به خود جذب کنند؛ و در آخر، از خاک گلدان که ترکیبی از پیت ماس و پرلیت است، برای گیاه پتوس استفاده نمایید تا گیاه از نظر مواد غذایی، به خوبی تأمین شود.

سوالات متداول

گلدان‌هایی از جنس سفال، سرامیک یا پلاستیک برای پتوس مناسب می‌باشند؛ همچنین گلدان باید از سوراخ زهکشی مناسبی در پایین خود برخوردار باشد تا رطوبت اضافه را از خاک خارج کند و مانع آسیب رسیدن به ریشه پتوس شود.

خاک برگ می‌تواند رطوبت را حفظ کند ولی چندان حاوی مواد مغذی برای گیاه نمی‌باشد، پس در صورتی که خاک برگ با خاک‌های مغذی ترکیب شود، می‌تواند برای گیاه پتوس مناسب باشد.

به صورت کلی، بهترین خاک برای پتوس، خاکی با ترکیب پیت ماس و پرلیت می‌باشد.

پس از تعویض گلدان، گیاه نیاز به رسیدگی ویژه دارد تا بتواند نیروی خود را بدست آورده و با محیط جدید سازگار شود؛ در صورتی که پس از تعویض گلدان، گیاه پتوس را به صورت منظم آبیاری نکنید و یا نور کافی بهش نرسد، دچار پژمردگی خواهد شد.

برای اینکه مانع از پژمردگی پتوس، پس از انتقال آن به یک گلدان دیگر شوید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. گیاه را به صورت منظم، آبیاری کنید ولی نگذاری رطوبت زیادی داخل خاک جمع شود.
 2. پتوس را در محیطی قرار دهید که نور کافی داشته باشد.
 3. از خاک مناسب پتوس که ترکیبی از پرلیت و پیت ماس می‌باشد، استفاده نمایید.

در صورتی که گیاه پتوس بیمار و در شرایط اضطراری بوده و نیاز به تعویض سریع گلدان داشت، می‌توانید در فصل پاییز هم گلدان را تعویض کنید؛ ولی بهترین زمان برای تعویض گلدان پتوس، فصل بهار می‌باشد، چرا که گیاه در مرحله رشد قرار داشته و به خوبی می‌تواند با محیط جدید، سازگار شود.

تعویض گلدان پتوس در پاییز فقط در شرایط اضطراری و بیماربودن گیاه اشکالی ندارد اما به طور کلی فصل بهار و گرما برای تعویض گلدان پتوس زمان مناسب‌تری هستند.

نظرات و پیشنهادات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *